Precis klar med en presentation som ska mejlas till Thailand så fort som möjligt. Har översatt en massa text samt klippt och klistrat i Photoshop under x antal timmar. Känner mig äntligen nöjd!
Som rubriken lyder så är det på färgskalor och mönster som fokuset i presentationen låg. Pilligt arbete när man dessutom inte har tygerna på plats, utan gör presentationen för att kunna få dem.
Lite krångligt att förklara, men kommer i alla fall att få en tygkarta med vad fabriken som vi jobbar med har att erbjuda i den stil som jag bett om.
Vi kommer att beställa biljetter väldigt snart. Till Thailand alltså. Måste försöka få ihop det så att resan inte krockar med en massa andra inplanerade datum – vilket påminner mig om att jag snart måste informera er alla om några konvent som G-HOST kommer att befinna sig på. Dessutom så kommer jag att besöka några konvent och event med mitt klädmärke också! Roligt va?
Återkommer med info senare! Här kan ni likea sidan så länge – http://www.facebook.com/royalrxxker
Idag så har jag fått besked om någonting som krossade mig tusen gånger om under loppet utav ett par sekunder. Har befunnit mig i chock, brutit ihop, samlat mig igen och tillslut landat i ett känsloläge där jag är mer eller mindre apatisk.
Som ni märker så är jag ganska samlad trots omständigheterna. Anledningen till att jag inte reagerade starkare är nog för att jag inte är förvånad. Har förberett mig mentalt en längre tid. Ibland så är det bara väldigt svårt att bemöta sanningen, trots att man på något sätt redan har accepterat den innerst inne. Man vill inte vara den som gav upp innan spelet var förlorat. Ville aldrig känna att jag kunde anklaga mig själv för att inte ha försökt tillräckligt och ville inte svika. Fortsatte att hoppas men hade slutat tro.
Imorgon lär bli ett helvete, och just den biten är jag inte riktigt redo för. Försöker att inte tänka på det utan stanna i lättnaden som jag ändå känner efter att en stor tyngd lyfts ur mitt bröst.
Fina Seike❤Skickar en stor styrkekram,du är otrolig och underbar,helt enkelt dig själv och det märks.Hoppas du trots allt känner stödet från alla kända och okända som älskar dig
“Bad things happen to you to make you realize your true potential, strength, will power and heart. Have faith and STAY STRONG!”
Vet inte vad som har hänt, men ja känner igen mig, något liknande, håller på att hända för mig också, även fast din och min historia antagligen inte alls är lika.
De blir bättre.
Hoppas du fixa morgondagen!<3
Jag hoppas att vi båda kan vara starka tillsammans och att min blogg kan stötta dig och dina kommentarer stötta mig ♥
“bad things happen to you to make you realize your true potential, strength, will power and heart. Have faith and stay strong”
tack så hemskt mycket, jag ska ta med mig det citatet imorgon
Längtar tills man kan köpa kläderna ^^ Tror jag kommer vara bortrest i sommar så tror inte de blir nå konvent för mig :c vill så gärna se er på storcon också 🙁
Vi finns för dig Seike och vi älskar dig mer än vad du tror, det kommer nog bli bra
snart <3 Stay strong dear Seike ♡
Ja det låter som att du har haft en tuff dag, men jag hoppas att det löser sig och att du kommer må bättre snart!
Ibland krockar vi i hindren men då är det bara att försöka klättra över dem.. iallafall försöka^^
Har själv vart med om saker som påminner om dom där känslorna så ja… 😛
Take care of yourself!
Vi finns här för dig…tack för att du delar med dig av dina tankar *kram* ♥ ♥
och tack för att ni läser och finns här för mig varje dag. Ni är fantastiska! Du, och alla andra som lägger ner er tid och låter mig få vara en del utav er vardag och jag på så sätt en del i er ♥
Klart vi finns! Stöttar dig i vått och torrt. Kommer alltid att göra det, kom ihåg det (: Älskar att läsa din blogg, du gör mig så glad. Det är det sista jag kollar innan jag lägger mig och det första jag kollar när jag går upp (: hehe 😛
<3
Kul med ditt klädmärke men så tråkigt med det dåliga beskedet du fått. Vi finns här för dig
Du har mina sympatier vad det än är. Du har värdefulla egenskaper och förmåga att omsätta dem på ett sätt som väcker engagemang hos vilt främmande människor (som mig t ex), det är mäktigt. Hoppas att det stärker dig. Läste någonstans – If you´re going through hell – keep going. Du kommer ut på andra sidan, jag lovar.
Ord som jag behövde läsa nu känner jag. Tack för det och för att du läser och kommenterar.
Ja visst når han fram! Det är otroligt vad man känner med honom bara genom att läsa…
Vilket bra citat, och väldigt sant 🙂
Håller verkligen med!
Ja du har en unik förmåga att nå ut genom skärmen och rätt in i hjärtat.Att du är du och delar med dig av upp och nedgångar,att du fortsätter vara DU och inte skriver saker som förväntas…vi älskar din vardag,att du delar med dig av livets alla bitar❤❤❤
Tack så mycket! Jag tycker att det är viktigt att kunna ta upp sådant, och inte bara vara informativ. Att gå på djupet och diskutera känslor får människor att tänka och reflektera. Dessutom så behöver jag skriva av mig ibland.
Ja det är så viktigt,det behöver man och det är ju livet
vi finns alltid här när du behöver skriva av dig 🙂
och det är jag glad för!
Är fett taggad inför ROYAL RXXER ska bli så sjukt kul att se kläderna! verkar som du har lagt ner mycket tid och arbete i det 🙂
Är verkligen ledsen över det dåliga beskedet, jag vill bara att du ska vara glad… 🙁 vi finns här för dig seike <3
Förstår precis hur du känner dig. Spelar ingen roll hur länge man förbereder sig på en sak (känslomässigt), när det sker så slår det ändå ut allt.
Fick reda på för 11 år sedan att min pappa var sjuk i cancer, det var som att bli slagen i magen, men åren gick och han var “frisk och kry”, men man förberedde sig på att han kunde gå bort närsom hälst. Så kom dagen, alla hjärtans dag för ett år sedan, det var än en gång som nån slagit en i magen och sparkat undan fötterna och hoppat på en.
Jag fick 10 år att “förbereda” mig men icke. Jag tror aldrig man blir förbered när det gäller känslor, man kan förbereda sig vad som kommer att ske (vara medveten om händelsen) men känslorna styr man inte över.
Massa styrkekramar till dig, du är stark så det kommer gå bra, tror på dig
Det gör ont i mig att du skulle behöva vara med om någonting sådant. Vi får vara starka tillsammans!
Tack…det värmer verkligen när någon bryr sig fast dom inte känner en
Min mamma gick också bort i cancer, vet hur det känns. Klen tröst, men du är inte heller ensam 🙂 Precis som du säger så spelar det ingen roll hur mycket man än tror att man är förberedd. Förnuftet och hjärtat pratar inte alltid samma språk. Kram!
Tack Sofia det är alltid en tröst att veta att man inte är ensam
Tigger.. Blir så ledsen när jag läser ditt inlägg. Jag vet precis hur det känns att mista en förälder. Jag var inte alls förbered på min mammas bortgång. Du fick ändå 10 extra år med din far efter att han var sjuk. Min mamma var ändå helt frisk när hon bara föll ihop här hemma. Hon fick en hjärnblödning och vaknade aldrig upp igen. Jag fick se min mamma ligga i respirator i 3 dagar innan läkarna stängde av den. Värsta dagen i mitt liv och jag fick aldrig säga “hejdå mamma” I år är det 7 år sedan hon lämnade oss och det går inte en enda dag utan att jag tänker på henne. Det är så mycket jag vill prata med henne om,men jag har ingen att dela mina berättelser med.
Kramar om dig så hårt jag bara kan. Ja jag är evigt tacksam att jag fick så många extra år med honom men ändå fick jag aldrig riktigt säga hej då, men sen tänkte jag varför ta farväl dom finns ju ändå kvar hos oss i våra hjärtan och våra minnen tillsammans. Du kanske tycker detta låter flummigt eller kanske inte tror på det men vad du än vill säga eller prata med din mamma om gör det, du kanske inte får några raka svar men hon finns där och lyssnar på dig och håller om dig.
I risk på att låta tramsig, men detta var en grej som hjälpt mig. När min pappa dog på kvällen samma dag såg jag och min son (min sambo var oxå med) norrskenet för första gången och då säger min son (då 5 år gammal) “titta mamma där uppe är morfar och vakar över oss” (om ni sett Björnbröder så förstår ni sammanhanget). En sån enkel mening som gav så mycket tröst.
Du är välkommen att dela med dig till mig om du känner för det och om jag kan göra mån nytta.
Tänk på alla glada minnen du har med din mamma, hon vill inte att du ska vara ledsen.
Stay strong u r not alone.
Ps det blev ett rörigt inlägg men men man får inte alltid som man tänker sig
Skickar en kram till dig också… Det sorgligaste med att förlora sin mamma är precis det du skriver, att det finns så mycket man vill dela och berätta. Precis så tänker jag också varje dag. Säger som Tigger, du är inte ensam. Kram!
Nu blev jag själv orolig.
Men vi finns för dig, precis som du finns för oss. <3
Jag vet inte hur många gånger jag har känt som du kände igår. Vet inte hur många gånger det känts som någon har kapat av mina ben och jag har fallit mot marken. Vet inte hur många gånger det känns som att någon har taggit en kniv och skärt ut mitt hjärta och gått iväg med det. Fast som sagt, man måste uppleva det för att förstå.
Folk ber än att vara stark. Det
är bra att folk bryr sig inte bara om sig själva utan också om samhället, folk runt om kring sig, på så sätt kan vi göra denna värld lite bättre med de små medlen.
Så Seike, vi finns här, vi läser OCH vi stöttar dig så mycket som du behöver. För du förstår inte hur mycket din blogg kan ge med dina ord. För de går rätt ut till hjärtat känns det som. Det betyder att du har en god själ. Var stark Seike, det kommer komma bättre tider.
Hugs. <3
Hoppas det löser sig! Är verkligen ledsen för din skull! Och lycka till med ditt klädmärke Seike! ♥
Ja, han är värd välgång, så vi får verkligen hoppas det löser sig för honom! Det är han verkligen värd, fina Seike!
Tror jag förstår vad du menar, samma sak har hänt mig. det är tufft när något sånt här händer någon man älskar, men ibland är det Nästan svårare när man vet att nåt Ska hända, och man bara går och väntar på det. Men kul med klädmärket, kan inte vänta tills du börjar sälja! ^^
Photoshop är så grymt kul! Man kan skapa så mycket roligt och pyssla (:
Det sista lät dock mindre roligt. Tycker du är otroligt stark som delar med dig av dina känslor till oss läsare. Och du når fram så otroligt väl. Hoppas allt löser sig… Det är du värd vännen! Styrkekramar <3
Seike vad det än är som får dig att må dåligt så har du nog mycket stöd från dom som gillar dig. Jag hoppas saker och ting löser sig för dig. 🙂
http://thecookiemonster.blogg.se
Jag vet precis hur du känner dig. Jag är en sån person som gärna döljer mina känslor, det känns lättare att fejka ett leende än att ärligt visa vad man känner. Därför tycker jag att du är otroligt stark som skriver ner dina känslor, saker om man inte alltid ser utifrån. Att du delar med dig med oss om hur du känner, att livet inte är perfekt och hur skadad man kan bli av vad någon gör. Stay strong Seike och kom ihåg att vi stöttar dig genom allt<3 Älskar dig…
Dina fans älskar dig, Seike! <3
Vi kommer alltid finnas vid din sida när du känner dig stark! Vi är starka tillsammans <3 När du är ledsen blir vi ledsna men vi klarar det genom att alltid stötta varandra!
Du är helt underbar och jag tycker det är bra att du skriver vad du känner när du vill det! Du vet att vi alltid kommer att hjälpa dig<3
det är så sant <3
Haha menade såklart att vi finns vid din sida när du inte känner dig stark<3
Fast vi finns alltid vid din sida hur du än känner dig<3
Eftersom jag inte vet vad det är kan jag inte säga annat än att jag verklig hoppas att det blir bättre, och jag känner igen mig i dina känslor. Fint att du delar med dig så mycket av din vardag och dina känslor till oss. Du klarar det, alltid<3<3
Efter regn kommer SOLSKEN!! Man växer sig starkare när man väl kommit igenom motgångar(kriser) take Care/ Anders “Antidansband”
Var och när ska du öppna butik??:-P
Du är en sådan otroligt vacker människa… Både innuti och ut. Vill bara krama om dig ._. Jag hoppas verkligen, som jag skrivit sååå många gånger innan, att allt blir bra snart. Att du kommer ur din depression och att saker och ting faller på plats. Du är otroligt älskad, av oss allihop och det gör så ont i oss när du mår dåligt. Vi finns här för dig, det vet du. <3
Har för övrigt gjort din blogg till min startsida <3
Pussar
Efter Regn Kommer Solsken!
alla kan känna lugn, stress, glädje på olika sätt, men kan man ta det på det bra sättet så kan man också ta det på ett dåligt sätt, men man vet att man har stöd där man minst anar. är man inte sig själv så är man inte sig själv, alla älskar en om man är sig själv och inte någon som folk vill att man ska vara. 🙂
Vad har hänt?? :'(
Var och när ska du öppna butik??:-P
Hej Seike!
Det är bra gjort, man ska aldrig sluta med att kämpa. Allt blir så mycket bättre i slutändan om man har gjort det. Kämpa på med allt <3 du ger en verkligen insperiation med att kunna kämpa själv med allt som finns i livet. =)
Hälsningar Anna
You are such a hard-working artist. I really hope you will get the success deserved with everything you do, both in the music and fashion field 🙂
I’m sorry to hear something bad happened again 🙁 I don’t know, but it seems that bad things happen to the best people, which is so disappointing 🙁 But keep your head up, whatever it will happen, your fans are here for you ❤ I am highly positive things will get better for you one day 🙂
I’m wishing you good luck today, and please keep in mind that no matter how bad the news are, things will get better in time. *hugs tight* I love you ❤
Sänder styrkekramar till dig <3 Du ger så mycket till andra, bara genom att vara du. Hoppas du känner stödet och kärleken från oss alla!
Du är stark SEIKE. Du har hjälpt mig igenom liknande känslor, och jag hoppas att vi läsare kan hjälpa dig. Vi finns alltid här för dig! Vi tar oss igenom det här tillsammans.
Vad det än är, så finns vi alla här för dig. Fortsätt vara stark!
Nu börjar jag bli riktigt orolig snart. Och jag börjar verkligen undra vad det är för nåt. Men förstår att du kanske inte vill säga det offentlighet såhär. Det skulle jag jag inte heller vela. Men så, eftersom jag inte vet vad det är, kan jag inte säga mer än det vanliga. Hoppas det blir bättre snart och att allt ordnar sig. Jag tror du är stark nog att klara av allt. Du är en underbar person, kom ihåg det. Kram <3
Så ledsen att höra att du fått tunga besked. Tänker på dig!
Låter jättespännande med klädmärket, ser fram emot att följa ditt arbete!
*kramar*
Hej SEIKE! Hoppas du blir bättre snart. Jag skickar styrkekramar till dig. Fast just nu vet jag inte om jag är så stark. Har varit ute i skogen hela dagen med min årskurs. Sen har jag cyklat lite mer än en mil sammanlagt. Kram! <3
Usch vad jobbigt. Hoppas det finns nära & kära för dig, + “vi internet-människor också förstås.” Händer min flera gånger, “man bestämmer sig” men när man väl får själva beskedet så rasar allt. Det där med att vara människa, inte alltid så lätt…
När allt känns svårt SEIKE, kom ihåg att vi tror på dig vad som än händer! Sänder dig en mental kram och mitt stöd.
Du får väldigt gärna tala om var man kan träffa dig i sommar, det skulle vara otroligt roligt att träffa dig på riktigt och uttrycka min uppskattning öga mot öga.
Se till att göra sådant du tycker om och umgås med dina vänner när det är jobbigt, det är viktigt att göra roliga saker så ofta som möjligt för att inte livet ska kännas som en meningslös sörja. Själv är jag väldigt dålig på det, men du klarar allt, det vet jag!
Lycka till med allt!
Jag är scout och en av scoutlagarna lyeder: en scout möter svårigheter med gott humör, men jag tycker alla ska tänka så att svårigheter kommer men man måste vara positiv eller iallafall försöka annars klarar man inte av det. B+(be positive). Kommer alltid stötta dig, för det är pckså viktigt att man inte går igenom det svåra alldeles själv❤❤❤
Sjukt spännande med ditt klädmärke! 🙂
Förstår vad du menar.. Ibland väntar man på jobbiga besked och man känner innerst inne att det inte kommer att bli som man hoppas, men man försöker tänka positivt ändå.. Det var som att jag nästan lyckats lura mig själv att det skulle bli bra och sen när det inte blir som man tänkt blir man ändå förkrossad..❤ Lycka till imorgon! *styrkekram* ❤
Seike känn aldrig att du inte gör någon nytta för det gör du.
Alla verkar se det utom du. Du gör otroligt mycket nytta för otroligt många även utan att du vet om det!
Dagarna där jag känner att jag lika gärna kan upphöra existera så är det folk som du som ger mig styrka! Du är starkare än du tror för trots dina motgångar så fortsätter du kämpa och det betyder så mycket.
Jag tycker din blogg är oerhört intressant för att den är så äkta! Du låtsas inte att du har ett “perfekt liv” du skriver så bra. Gjorde du en bok skulle jag lätt köpa 😉
Seike du är så otroligt stark! Trots alla dina motgångar så ger du dig inte!
Jag älskar dig och vill skicka all positiv energi jag har från mig till dig!
Motgång eller ej, du är alltid dig själv och det ska du fortsätta att vara♥
Vi Madlings älskar dig Seike♥!
Juste, hoppas att det också går bra med ditt klädmärke och att det snart kommer finnas kläder som du har designat att köpa i butik snart!
Är det för både kille och tjej? :))))
Herregud, SEIKE, vad har hänt? Fast med tanke på att du inte skrev det vill du kanske inte berätta… Jag gråter, men försöker dölja det. Min familj är här. Hoppas att allt blir okej igen, mina egna känslor känns oviktiga när jag läser här. det hjälper mig att glömma att läsa din blogg. Dina ord styrker mig och gör så att jag klarar av det. Tack fina människa för att du finns <3
You have the most beautiful soul. Fortsätt vara stark.
Det gör så ont i mig att läsa det här. Jag hatar verkligen när andra mår dåligt. Du har en sån förmåga att nå ut rakt in i hjärtat, man känner verkligen hur du mår. Du borde skriva en bok eller något, med mycket känslor. Jag tror den skulle bli bra.
Kram
Oj, vad du har en förmåga att sätta rätt känsla i text..känner precis så just nu när jag ska gå igenom skilsmässa…kanske inte just vad du syftade på men tack för orden dom hjälpte för stunden =)
Jag blir ledsen av att läsa att du mår dåligt, får mina känslor över mig själv att kännas helt onödiga men ändå finns dom där. Jag hoppas att du mår bättre snart. Du har mitt och säkert många andras stöd<3
Skriv, skriv, skriv 🙂 Iaf för mig är det det enda som faktiskt fungerar, för att kunna bearbeta saker och händelser som är jobbiga. Att skriva av sig alla känslor och tankar, att få det ur sig. Vissa saker delar man kanske med sig av i blogg etc, medan vissa saker känns bättre att behålla för sig själv. Sen kan man gå tillbaka och läsa igenom vad man skrivit när det gått en tid. Kanske finna lite styrka i att man faktiskt klarade sig igenom det, trots att det just då kändes som om man skulle gå sönder i miljoner bitar och aldrig resa sig igen.
Spännande med kläderna, ser fram emot resultatet 🙂
Du vet att vi ALLTID finns här för dig?
det är bra att du kan skriva av dig alla känslor någon stans!<3 vill alltid kunna hjälpa dig när det behövs! Jag älskar dig och är 4 ever en madling<3 du är min förebild madman seike<3
Jag vet hur det kan kännas ibland… man vet inte riktigt vart man ska ta vägen, hur man ska klara av att fortsätta! men det är bara att samla nya krafter och mod till sig. du är en sån underbar människa som man inte vill se lida, för du har gjort så himla mycket för så många! Du har i princip räddat mig, fått mig att inse att det alltid finns hopp! Därför är du min förebild, du ger mig styrka när jag är ledsen.. så jag tänker alltid stötta dig genom vad som helst och vara en madling 4 ever!<3